Nielsen adında bir firma 2015 yılının en iyi market uygulamalarının araştırmasını yapmak için yola koyulmuş ve hangi uygulamaların daha çok olumlu yorum ve indirme aldığını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Bakalım en popüler mobil uygulamalar neler teker teker bakalım.

Bu raporda tüm platformlarını içeren sonuçlar yer almakta. Her sene olduğu gibi bu sene de başarılı tespitler yapabilmiş mi acaba ? sizinde yorumlarınızı bekliyoruz.

İşte 2015 yılının en popüler uygulamaları

  1. En popüler programların başında her platformda kendini gösteren ve kullandırtan, Facebook uygulaması sosyal medya uygulamaları arasında en çok kullanılanlardan. Tam 126 milyon aylık kullanıcı sayısı gibi çok ciddi rakamlarla adını birinciliğe rahatlıkla yazdırmış. 2014 yılına oranla Facebook uygulaması kullanım oranını yüzde 8 gibi bir oranda arttırmış.

  2. Listemizin 2. basamağında Google amcamızın satın alıp sahibi olduğu Youtube bulunuyor. Youtube aylık kullanıcı sayısı ise 100 milyona çok yaklaşmış durumda ve Facebook’u yakından takip ediyor. Youtube ise 2014 yılına oranla %5 gibi bir oranla başarılı arttırmış.

  3. 3. sırada ise Facebook uygulamasının oldukça fazla olumsuz yorum alan politikası ve mesajlaşma uygulaması, Facebook Messenger. Maalesef Facebook kullanıcılarını mesajlarını görebilmek ve cevap yazabilmek için Messenger uygulamasını indirmeyi zorunlu kılıyor. E haliyle bu uygulama 2014 yılına oranla %31 gibi ciddi bir artış yakalamış durumda. Bu oranda bir yılda en fazla yükseliş gösteren uygulama olması anlamına geliyor. 96 Milyon aylık kullanıcısı bulunmakta unutmadan not düşelim.

  4. 4. sıramızda her zaman bir şeyler aramak için kullancığımız tabi ki Google Search bulunmakta. 95 Milyon kullanıcı kitlesine ulaşmış olan Google, geçen seneye oranla %3’lük bir artış göstermiş durumda.

  5. 5. ve son sıramızda ise zaten listeyi Google uygulamaları kapladığı için bu sıramızı da amcamıza vermek yanlış olmaz. Bundan önce ki 4 uygulamayı indirmek için bir platform lazım değil mi ? O da Google Play oluyor aslında ilk sıraya bu uygulamayı yazmak daha mantıklı gözüküyor ancak rakamlar böyle 🙂 Aylık 89 Milyon kullanıcıya sahip Google Play liste de son sırada. Gün geçtikçe üst sıralara geçeceğine inanıyoruz. Şimdilik bu kadar yeni gelişmeler için sitemizi takipte edebilirsiniz.

google play

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.