Merhaba arkadaşlar. Bugün ki yazı dizimizde bilgisayarlarından beklenen performansı alamayan ya da yavaşlığından, ağırlığından yakınan takipçilerimizi baz alarak birkaç şey söylemek anlatmak istiyorum.

Bilgisayarımızdaki her parçanın önemi tartışılmaz. Fakat performans arttırma konusunda belirli donanımların rolü diğerlerine göre biraz daha büyük.

İşte onlardan bazıları;

1) RAM;

Çoğunlukla oyunseverlerin bir sıkıntısı olarak görülsede ne tarz bir bilgisayara takılırsa takılsın direkt olarak işlem hızını etkilediği için bilgisayarınızın hızında gözle görülür bir biçimde yükselme gerçekleştirir. Özellikle Photoshop vs. gibi programları sık sık kullanan kullanıcılar en az 8 gb ram e sahip olmalı diye düşünüyorum, gerçekten fazlasıyla ram yiyorlar.

2) Ekran Kartı;

Bilgisayarımızın görsel işlevlerinden sorumlu olan bu parça, ekranda karşımıza çıkan herşeyin görüntü kalitesini, çözünürlüğünü, hızını ve boyutunu ayarlar. Eğer sizde bizim gibi oyuncuysanız kesinlikle iyi bir ekran kartına sahip olmalısınız. Bu işin başı Nvidia firması ancak sizin bütçeniz daha düşük ise AMD ekran kartı tavsiye edebilirim gayet yeterli ve iyi çalışan amd kartları görmekteyiz. Kendimde AMD Ekran kartı kullanmaktayım.

3) İşlemci;

Yukarıda verdiğimiz diğer donanımlardan çok daha pahalı olan işlemci, performans artırmanın bir diğer yoludur. Oldukça önemli bir donanım olmasına rağmen işlemcilerin içeriği diğer donanımlardan biraz farklıdır. Her konuda size performans artışı sağlamayacak olan işlemciler, sadece arada çok büyük bir fark olduğunda değiştirilmelidir. Şuanda intel 5. nesil işlemcileri ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor eğer amd düşünüyorsanız düşünmeyin çok eski teknolojide kaldıkları için tavsiye etmiyorum.

4) Yazılım;

Listemizde donanımlardan bahsediyor olsak da yazılım da performans konusu açılınca boş geçilemeyecek olan sayılı etkenlerden birisidir. Yaptığınız işleme, oynadığınız oyuna, kullandığınız bilgisayara göre değişkenlik gösterecek yazılımlar, bilgisayar performansını direkt olarak etkiler. Sizlere mutlaka “Windows 10 veya 8 kullanın kesinlikle!” demiyoruz ancak iyi bir performans için kesinlikle orjinal işletim sistemi şart. Biz genellikle windows 10 64 bit kullanmaktayız ve sizlere de tavsiye ediyoruz. Neden teknolojinin yeniliklerin gerisinde kalasınız ki ?

5) Harddisk vs SSD;

Harddisk gerçekten çok önemli bir etken. Eski 5400 rpm harddisklerden ziyade 7200 rpm bir harddisk hızını ve güvenilirliğini hissettiriyor. Mutlaka bilgisayarınızda eski bir harddisk varsa bir an önce değiştirin. Eğer bütçeniz var ise de SSD kesinlikle bir pc de bulunması gereken olmazsa olmaz parçalardan. Ama ben kullanmıyorum fiyatlar düştüğü an bir adet mutlaka edineceğim.

Şimdilik bu kadar. Yukarıda bahsettiğimiz yönlendirmelere rağmen bilgisayarınızın performansında bir sonuç alamadıysanız olayın birde yazılımsal boyutunun olduğunu hatırlatmak isteriz. Sizde farklı bir sorunla karşılaştıysanız bu başlık altından yorum kısmına hata kodu ile birlikte yazabilirsiniz. Elimizden geldiğinde size yardımcı olabiliriz. Takip kalın 🙂

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.