Sürücüsüz otomobiller artık her geçen gün gelişip trafiğe çıkmaya daha yakın hale geliyor ancak hala kat etmeleri gereken epey mesafe, geçmeleri gereken onlarca test olduğunu firmalarda kendi gözleriyle görebiliyor. Sürücüsüz otomobil çalışmalarına tam gaz devam eden Ford markası da bu anlamda önemli sayılabilecek bir testi daha başarıyla geride bırakmış durumda.

Ford firması Fusion ismini verdiği araba modellerinde denediği sürücüsüz otomobillerini daha önceden hatırlarsanız daha zor şartlarda denemişti. Karlı havada, arazide, yağmurda sürücüsüz otomobilini deneyen ford şimdi ise kapkaranlık bir yolda bu testini gerçekleştiriyor. Bu, Ford Fusion’ın karşılaştığı en zor testlerden biri olacak gibi, çünkü otomobilin kendi kendine gitmesini sağlayan en önemli donanımlarından biri olan kamerası devre dışı kalmıştı. Zifiri karanlıkta işlevini yitiren kamera yerine radar ve LiDar sistemlerine güvenmek zorunda olan otomobil, özellikle Ford’un gelişmiş LiDar sistemi sayesinde bu zorluğun da üstesinden geldi.

Yolu lazerlerle tarayan LiDar sistemi, 3D haritalamanın da yardımıyla zifiri karanlık Arizona çöllerinde yoluna devam etmeyi başardı. Ford böylece düşük ışık koşullarında da otomobilin sorunsuzca kendi kendine gidebildiğini kanıtlamış oldu. Haberimizin videosunu hemen yukarıdan izleyebilirsiniz, iyi seyirler…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.