Dünyanın önde gelen ve hatta tek rakipsiz devi Google, yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladı. Söylentilere göre hale hazırda bulunan ve Google tarafından geliştirilen Android ve Chrome OS gibi önemli işletim sistemlerinden, yeni işletim sisteminin çok daha iyi ve hızlı olacağı yönünde haberler yayılmaya başladı.

Henüz resmi bir ada kavuşmayan yeni işletim sistemi “Fuchsia (Çiçek türü)” olarak adlandırılıyor. Yeni işletim sisteminin iddia edildiği üzere, açık kaynak kodlu bir yapı üzerine inşa ediliyor. Daha çok gelecek için büyük bir beklenti için geliştirilen işletim sistemi Fuchsia, “nesnelerin interneti” donanımları için hazırlandığı söyleniyor. Yeni sistemin akıllı telefonlardan bilgisayarlara kadar hemen her elektronik cihazda da çalışabilecek ve ARM ile 64-bit Intel tabanlı PC destekleriyle kullanıma sunulması bekleniyor. Raspberry Pi 3 gibi donanımlarla birlikte  sanal kurumlarda da kullanılabileceği söylenen sistemin, şuan için Android ile Chrome OS‘un yerini alması zor gibi görünüyor.

Google‘un yeni projesi Google Home alt yapısı dahilinde kullanılması beklenen Fuchsia isimli işletim sisteminin deneysel olarak yürütüldüğü de gelen haberler arasında yer alıyor. Bakalım yakın gelecekte Google nasıl bir işletim sistemi ile bizlerin karşısına çıkacak.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.