Dünyada en çok kullanılan sosyal medya organlarının başında gelen Instagram‘ın başı bu sıralar hacklar yüzünden dertte. Ünlü siber güvenlik şirketi Symantec, tarafından yapılan açıklamayla Instagram üzerinde ciddi bir güvenlik açığının olduğunu ve önlemezse yüz binlerce kişinin mağdur olabileceğini belirtti.

Söylentilere göre Instagram üzerinde ciddi bir güvenlik açığının olduğunu ve bu açığı kullanan hackların kısa süre içerisinde yüz binlerce kişinin hesaplarını ele geçirerek, insanları yetişkin içerikli sitelere yöneltiyorlar. Bu sayede Instagram hesabınızı her kullanmanızda yetişkin içerikli sitelerdeki reklamlara yönlendirildiğiniz için hacklar, bu yöntemle ciddi gelirler elde edebiliyor. Benzer açık yakın zamanda Instagram’ın sahibi de olan Facebook da yaşanmıştı. Kısa süre içerisinde duruma el koyan Facebook yetkilileri, ele geçirilen hesapları sahiplerine geri iade etmiş ve konu hakkında özürlerini dile getirmişti. Ancak Instagram’ın benzer durumla karşı karşıya olmasına rağmen henüz yetkililer tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. Hacklenen Instagram kullanıcıların profillerinde yetişkin içeriklerin paylaşıldığını ve yakın çevresinin de bu içeriklerden etkinlendiği ve bu yönde tepkiler alındığı söyleniyor.

res-1

İyi niyetli hacklar tarafından yapılan açıklamaya göre, bu durumun Instagramın algoritmasından kaynaklanan bir sorun olduğunu ve önlem alınmazsa, kısa sürede içerisinde mağdur olan kişi sayısının yüz binlere ulaşabileceğine dikkat çekti. Önlem olarak ise bu tür gelen paylaşımlara ve iletilere itibar edilmemesi ve gönderilen hesabından şikayet edilerek engellenmesinin gerektiğinin de altını çizdiler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.