Instagram’a Reklam Nasıl Alınır?

            Instagram, her türlü büyüklüğe sahip işletmeler için aşamalı olarak reklam hizmeti sunmaktadır. Her gün daha fazla kullanıcı tarafından kullanılmaya başyalan bu reklam servisini Instagram’da Facebook reklam hesabına sahip olan herkes tarafından yayınlanabiliyor.  Kullanıcılar  Power Editor ve Facebook Reklamları API‘sini kullanarak reklam ve kampanya oluştubilir. Reklam veren kişinin  Instagram hesabını kullanması  veya bulunması zorunlu değil;  fakat Business Manager’a bir Instagram hesabı eklemesi gerekir. Aksi halde  reklamverenin reklamları gri renkli bir isim ile görünür ve reklama gelen yorumları görmesi ve yanıtlaması mümkün olmaz.

           İlgili reklamlar kullanıcıların hareketlerine göre, takip ettiği sayfaların paylaştıkları görseller ile bir gösterilir. Seçime bağlı olarak yatay formatta veya kare olarak görülür.

            Instagram reklamları, Facebook reklamları gibi  performans ölçümleri  Power Editor’da ve Reklam Yöneticisi’nde görülür ve aynı rapor araçları kullanılır.

            Instagramda hangi reklam türleri vardır?

            Artık Instagram’ın reklam hizmetinin genişlemesi ile yeni reklam özellikleri ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

  • Instagram reklam süresini 15 saniyeden 30 saniyeye uzatarak, markalara daha uzun reklam videoları yükleme imkanı sunmaktadır.
  • Görselleri ve videoların kare olma zorunluluğu ortadan kalktı.
  • Facebook ve Instagram’da çapraz kampanyalar ile reklam yönetimi ve etkin performansı için servis ve optimizasyon araçları sunuyor.
  • Marquee isimli yeni bir özellik ile, vizyona giren film tanıtımları veya yeni bir  ürünün lansmanı gibi durum olduğunda,  kısa sürede büyük kitlelere ulaşma imkanına sahip oluyor.
  • Instagram’da video, bir veya birkaç görselin kaydırma şeklinde görüntüleme imkanı veren carousel formatı olarak üç şekilde reklam verilebilir.

Reklam resmini diğerlerinden  “Sponsorlu” simgesi ile ayrılıyor.  Resmin sağ altında eylem çağrısı yer almaktadır.  Reklamın açıklaması; görselin ve çağrısının hemen  altında bulunmaktadır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.