Teknoloji devi Intel,yeni nesil olarak çıkaracağı işlemcilerinin sadece Windows 10 işletim sisteminde çalışabilmesini sağlayacak yeni bir proje için düğmeye başmış.Intel‘in almak üzere olduğu karara göre,yeni çıkaracak olan işlemcileri,Windows 10 işletim sisteminin dışındaki tüm işletim sistemlerinde çalışmayacak.

Digitimes‘in haberine göre çip üreticisi Intel,yeni nesil işlemcilerinin sadece Windows 10 işletim sistemini desteklemesinin planlarını yaptığını ve bu yönde çalışmalarının devam ettiğini iddia etti.Bu gelişme üretici firma açısından bir aşama niteliği taşısa da,bu durum tüketiciler açısından pek de iyi sonuçlanmayacak.Bunun sonucunda piyasada fiyatların yükselmesine ve pazar taleplerinin düşmesine neden olacak.Intel’in Kaby Lake ve Apollo Lake gibi işlemcilerinde ilk olarak uygulaması beklenen yeni yöntem ile Windows 10 dışındaki tüm kullanıcıların sıkıntı yaşayacağı kesin.Bu durum Windows 7/8.1 kullanan IPC çözümleri için büyük sıkıntılar yaratacağı kesin gibi….

Haziran sonu gelecek olan Apollo Lake ve Ekim sonu gelecek olan Kaby Lake işlemciler sonucu piyasanın kayda değer bir şekilde etkileneceği kesin.Öyle ki,IPC üreticiler Skylake tabanlı işlemci ve Windows 7/8.1 kullandığından dolayı,sistemlerini Windows 10’a yükseltmezlerse Intel bu üreticilere desteğini sonlandıracak.Windows 10‘a geçişin şu an ücretsiz olduğunu,ancak bunun kısa bir süre içerisinde ücretlendirileceğinin duyurusunu sizlerle paylaşmıştık. Intel ve Microsoft‘un birlikte çalışarak tüketicilere bu yöne doğru çekmeleri ve zorlamaları piyasayı nasıl etkileyecek? Bekleyip göreceğiz…

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.