iPhone 6S Multi Touch Özelliği

Tüm ürünlerinde olduğu gibi, telefon üretiminde de sınırları zorlayan, yenilikçi tasarımı ve gelişmiş özellikleri ile piyasada büyük bir ilgiyle karşılanan Apple markası, iPhone 6S serisiyle beğeni toplamayı yine başarıyor. Kısa sürede büyük satış rekorları kıran bu model için, yine birçok yenilik ve pratik özellikler bulunuyor.

Son derece etkileyici özelliklere sahip olan iPhone 6S’in Multi Touch özelliği, en çok ses getiren özelliği oluyor. Dokunmatik telefon kullanımının cep telefonlarında mevcut olmasının ardından gelen Multi Touch teknolojisi, dokunmatik ekrandaki en üstün özelliklerinden biri olarak biliniyor. Multi Touch özelliği, kullanıcının ekrana ne kadar güç uyguladığını algılayarak, yapılacak işlemin buna göre şekillenmesini sağlıyor. Bugüne kadar kullanılan tüm dokunmatik telefonlar için mevcut bulunan özelikler olan dokunma, kaydırma, ekranı büyütme gibi yeteneklerinin yanı sıra, ekrana uygulanan güce göre önizleme yapma özelliği Multi Touch teknolojisinde bulunuyor.

iphone-6s-multi touch nedir

Multi Touch Yenilikleri

Bu ekran özelliği sayesinde, kullanıcı ve ekran arasındaki etkileşim tamamen hissedilebilir kılınıyor ve böylece ekran görünümü 3 boyutlu olarak alınabiliyor. Bu özelliğin kullanımına dair birkaç örnek şu şekilde verilebilir: İşe yaramaz bir mail için vakit harcamak yerine 3D Multi Touch sayesinde bulunulan menü ya da programdan çıkmadan birkaç saniyede maile göz atılabiliyor. Peek ve Pop olarak isimlendirilen bu hassasiyeti algılama özelliği, kullanıcının ekrana uyguladığı baskıyı ölçebilme yeteneğine sahip olduğundan, göz atma ve uygulamaya geçme şeklinde çalışıyor. Yani, Peek adı verilen özellikle, bulunulan ortamdan ayrılmadan başka bir yere göz atılabiliyor, uygulamalara girmeden kısa yollarla işlem yapılabiliyor. Kısacası, iPhone 6S Multi Touch 3D sayesinde Peek özelliği, kullanılan seçeneğe hafif baskı uygulayarak göz atmayı, Pop özelliğiyse bu seçeneğe kullanıma devam etmek daha uzun süre baskı uygulama için kullanılıyor.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.