Talisman Latitude’nin yerini alan Renault’un orta sınıfa hitap eden yeni sedan modeli. Talisman’ın Passat,Superb,İnsignia ve Mondeo gibi güçlü rakipleri var. Tabiki bunlardan en güçlüsü Passat diyebiliriz.

Renault Talisman Dış Tasarımı

Talisman, Latitude göre daha modern ve göz alıcı bir yapıya sahip. Özellikle aracın öndeki Renault logosu ve “C” şeklindeki led gündüz farları göze çarpıyor. Tabi arka kısımında hakkını yiyemeyiz. Özellikle stop farları çok dikkat çekiyor ve diğer markalardan kolayca ayrılmayı başarıyor. Bagaj kapağının hemen hemen tamamını kaplamış yapısı ve yatay konumlandırılmış arka stoplar sayesinde otomobilin hem çok geniş algılanmasını hemde yere yakın spor bir otomobil görünüme sahip olması sağlanmış.

İç Tasarım:

New-Renault-Talisman-00335

talisman

Latıtude’nin yerini alan Talisman’ın ön paneli tamamen yepyeni. Malzeme kalitesi gayet iyi. Ön panel yumuşak plastik,tahta ve deri den oluşuyor ve gayet hoş göründüğü söylenebilir. Dikkat çeken unsurlardan biride dik konumlandırılan 8.7 inçlik dokunmatik ekran üst donanım olan ikon paketinde standart olarak sunuluyor. Hem ekrandan hemde vitesin arkasındaki kumandadan kolayca kullanıla biliyor. Ama iddialara göre bu sistem biraz yavaş çalışıyor. Küçük eşyalar için bolca iyi yerler mevcut. Ön koltuklar hem elektrikli hemde masaj yapma özelliğine sahip ayrıca bu koltukların destekleri gayet iyi, sizi iyi bir şekilde sarabiliyor. Arka koltuklardaki diz mesafesi sınıf standartlarında ama tabi ki bir Skoda Superb kadar geniş değil. Arka koltuklar yerden biraz yüksekte konumlandırılmış ve bu sayede biraz da olsa yol görüş açısı elde edilmiş. Bagal hacmi 608 lt. Ama bagaj kapağı sedan tarzında açıldığı için çokta geniş bir yükleme ağzı yok. Büyük eşya yükleme konusunda bu yüzden bazı rakipleri özelliklede Superb karşısında fazla başarılı değil.

Renault Talisman Motor Özellikleri;

Talisman 3 farklı dizel motorla gelecek.

Bunlar;

1.5 Lt  110 Bg  ve 260 Nm tork,

1.6 Lt  130 Bg  ve 320 Nm tork,

Bu motorlara 6 ileri manüel şanzıman ve 6 ileri EDC çift kavramalı otomatik şanzıman adapte edilmiş.

3. motor ise Renault Nissan ortaklığından çıkan 1.6 Lt 160 Bg ve 380 Nm tork  üreten bir yapıya sahip. Bu motor sadece 6 ileri EDC çift kavramalı otomatik şanzıman ile satılıyor.

2015-Renault-Megane-042-990x661

Talismanda 4 kontrol diye adlandırılan bir özellik var. Bu özellik 4 tekeri birlikte hareket ettirebiliyor. Şehir içinde hareket ve manevra kolaylığı sağlıyor. Bu nasıl gerçekleşiyor derseniz belli bir açıda direksiyonu çevirdiğiniz zaman arka tekerleklerde ters aksta dönüyor. Normal sürüşte ise 4 teker de birbirleri ile kordineli olarak çalışıyor ve virajları daha hızlı ve daha dinamik dönmenizi sağlıyor

images

Yazar Hakkında

Sertsirke.com Editörü. Telefon ve Otomobil Meraklısı

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.