Geçtiğimiz günlerde Pascal mimarisine sahip yeni nesil Titan X’i duyuran Nvidia, bu kez üst düzey ekran kartları ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Quadro P5000 ve P6000 isimli Pascal mimarisiyle donattığı yeni ekran kartları nasıl bir performans sergileyecek?

SIGGRAPH_2016_Press_Brief_final-page-010

Bu yıl Nvidia‘ın yılı oldu diyebiliriz. Pascal mimarisinin seçkin örneklerini birer birer gün yüzüne çıkaran firma ilk startı GeForce GTX 1080 ile yaptı.Ardından GTX 1070 bu yolu izlerken hemen peşinden ise GTX 1060 yer aldı. Bunların dışında geçtiğimiz hafta son nesil ekran kartı olan Titan X‘i Pascal mimarisiyle güçlendirdiği yeni versiyonunu duyurmuştu. Bu kez üst düzey kullanıcılara hitap edecek yeni nesil ekran kartlarını bizlerle buluşturmak için gün sayıyor. Profesyonellere hitap eden Quadro ailesinin yeni üyesi olacak olan P6000, 3,840 CUDA çekirdeği ile 24GB RAM ile yeni Titan X’den daha fazla performans sağlayacağı belirtiliyor. Diğer ekran kartı P5000 ise, GTX 1080‘e daha yakın bir performans sergileyerek, 2,560 CUDA çekirdeği ile 16GB RAM özelliği ile karşımıza çıkacak. Üç boyutlu tasarımlar ile uğraşanlara hitap eden ekran kartları, oyun bölümünde ise oldukça tatmin edici bir performans sergileyecek. Özellikle VRWorks 360 destekleriyle dikkatleri üzerine çekecek olan ekran kartları VR yani sanal gerçeklik yayınlarını kaydedip canlı olarak tüm dünya ile paylaşabilecek.

Son nesil ekran kartı Titan X‘i 1200 dolardan satışa sunacak olan Nvidia, yeni nesil ekran kartları Quadro P5000 ve P6000 için henüz açıkladığı bir fiyat etiketi bulunmuyor. Yeni nesil Pascal mimarisinin nimetlerinden Ekim ayı içerisinde faydalanabileceğiz.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.