Büyük ve akıllı telefonları sevenler için Samsung’un Note serisi her zaman seçim listesinin üst sıralarında olmuştur. Beş yıldır Samsung’a ciddi satış  getiren Note serisinin 6. serisini artık konuşmaya başlayabiliriz. Bu telefon hakkında sızan tüm dedikoduları bir araya getirdik ve karşılaşmamız muhtemel Note 6 modelinin özelliklerini ortaya çıkarmaya çalıştık.

Samsung Note 6 Ekran kıvrımlı mı olacak ?

Yeni Note’un ekranı en fazla merak edilen konulardan bir tanesi. Galaxy S7 Edge’de sunduğu kıvrımlı ekranla iPhone sahiplerinin aklını çelen Samsung, Note 6’da aynısını yapacak mı? Çeşitli kaynaklar kıvrımlı ekranla gelmesine muhtemel gözüyle bakarken önemli bir kısımda buna çok imkan vermiyor.

5.8 inç ekranla gelmesi muhtemel cihazın 4K çözünürlükle gelmesi kimseyi şaşırtmayacaktır. Fakat bu ekran çözünürlüğüyle kıvrımlı ekranın bir araya gelmesi için biraz erken. QHD çözünürlüğe sahip ekranla gelirse eğer Note 6’yı kıvrımlı ekranla görmemiz oldukça olası.

Sınırsız güç

Note 6 büyük ekranla geleceği için büyük bir batarya kullanması kimseyi şaşırtmayacaktır. Genel olarak iddialar Note 5’te kullanılan 3000 mAh’lık bataryanın yerinen 4000 mAh’lık batarya kullanılacak olması üzerine yoğunlaşıyor. Samsung’un Galaxy S7’de S6’ya göre daha büyük batarya kullanması Note 6’nın dev bataryayla gelmesini daha olası kılıyor.

Performans

Yıllardır Galaxy Note serisi her zaman performans konusunda üst sınırları belirleyen bir cihaz olmuştu. 2016 yılında da bu değişmeyecek gibi.

Note 6’da işlemci olarak iki opsiyon gözüküyor. Bunlardan bir tanesi Qualcomm’un Snapdragon 823 işlemcisi iken bir diğeri Samsung’un üretimi Exynos 8890.

Exynos 8890 Galaxy S7 ailesinde kullanılan ve performansını kanıtlayan bir işlemci. Snapdragon 823 konusunda ise henüz bir bilgi bulunmuyor. Fakat Snapdragon 820’nin oldukça performanslı olduğu düşünülürse Snapdragon 823’ün daha performanslı olması bekleniyor. Ayrıca Galaxy S7 serisinde gördüğümüz farklı pazarlara farklı işlemciyle sürülmesi de bir opsiyon.

Cihaz ismine yakışır şekilde 6 GB RAM’le pazara sunulacak. 32 GB dahili hafızayla satışa sunulacak olan Note 6’nınAndroid N işletim sistemiyle hayat bulacak.

web_galaxy_preview_2

Satış fiyatı ve pazara sunulma tarihi

Samsung’un Eylül ayında Berlin’de düzenlenen IFA’da sunma rituelini Note 6 için de sürdürmesi planlanıyor. Fakat gelen bazı dedikodulara göre Samsung’un lansman tarihini öne çekip Temmuz ayında Note 6’yı pazara sürebilir. Bu sayede Apple’ın lansmanından önce Note 6’yı pazara sürüp beklemek istemeyen tüketicilerin kalbini çalmayı hedefliyor.

Fiyat konusunda ise Samsung’un Apple gibi yeni modeli eski modelin fiyatına yakın fiyata sunması bekleniyor. Note 6 geçtiğimiz yıl satışa sunulan Note 5 ile benzer fiyatla satışa sunulması kimseyi şaşırtmayacaktır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.