Sony Xperia Z5 Fiyatı, Özellikleri ve İncelemesi

Sony’nin üstün performanslı serilerinden olan Xperia’nın son gözdesi olan Z5’i, teknik donanım, kamera ve performans açısından incelemeye aldık. Genel olarak memnun edici bir performans ve teknik özelliklerle karşılaşmış olsak bile, küçük bir takım handikaplar da tespit etmedik değil.

Sony tarafından geçmişten bugüne piyasaya sürülen en kapsamlı telefon olan Xperia Z5, su geçirmez özelliği, herkesin ortak zevkine hitap edebilecek şekilde tasarlanmış tasarımı ve daha fazlası ile, hayli tatminkar görünüyor. Sizi daha fazla merakta bırakmamak adına, gelin Xperia Z5‘i hep birlikte yakından inceleyelim..

Kasa Kısmında Değişim Söz Konusu

Sony xperia x5 resimleri

Keskin renk seçenekleri ile detaylara ayrı bir önem veren Sony, Siyah, Beyaz, Gold ve Yeşil rengin zerafetini kullanıcılarına sunmayı hedeflemiş. Eski sürüm cep telefonlarına nazaran daha keskin hatları ile ön plana çıkan Xperia Z5‘te, arka kapakta yer alan ambleminin buzlu cam ile bütünleşmiş olması, cihazda farklı ve bir o kadarda şık bir görüntü ortaya koymuş.

Donanım açısından gözümüze çarpan en önemli detay ise, güç tuşunun parmak izi tarayıcısı ile bütünleşmiş bir yapıda olması geliyor. Zaten Xperia serisinin tamamına baktığımızda, su geçirmez özelliğe sahip olduğunu biliyoruz. Su geçirmez özelliğinde, ekstradan herhangi bir değişikliğe gidilmemiş. Sağ kenar çıtasının üzerinde ses kontrol tuşları, Güç tuşu ve deklanşör yer alıyor.  SIM yuvası ve bellek kartı ise, cihazın solunda yer alan kapakcığın altında bulunuyor.

Xperia Z5’in Ekranı

xperia z5 fiyatı ve özellikleri

LCD panele sahip olan IPS ekran, 428 ppi özelliğine sahip.  Yine çizilmez ekran teknolojisini kullanılan cihazda, genel anlamda ekran kalitesini ve kullanılan malzemeyi, yılların teknoloji devi Sony’ye yakışır şekilde bulduk.

Donanım ve Performans

Snapdragon 810 teknolojisini bünyesinde barındıran cihaz, Adreno 430 grafik işlemcisine sahip. 32 GB standart bellek kapasitesini ise, 232 GB’a kadar çıkarabilmek mümkün. Farklı ve cihazı yoracak birçok oyun oynamamıza rağmen, cihazın oyun performansından da, beklentimizin çok üzerinde bir performansla karşı karşıya kaldığımızı söyleyebilirim.

Batarya Ömrü

2900 mAh bataryaya sahip olan Z5, kullanım durumuna göre iyi bir verime sahip. LCD parlaklığı full açık bir şekilde 90 dakika video çektiğimizde, sadece %25 pil harcadığını gözlemledik.  Bataryayı doldurmaya çalıştığımızda ise, 30 dakikada %60 doluluk oranını yakaladığını gördük.

Kamera ve Güvenlik

Güvenlik kategorisine geldiğimizde, parmak izi tarayıcısının Power tuşuna entegrasyonu söz konusu. Bu yöntem ile kilit açma konusunda kolaylığa gitmiş olan Sony, aynı zamanda güvenlik katmanını da bir kat daha fazla arttırmış oluyor. Kuvvetli Led teknolojisi flaş özelliği kullanılan kamera ise, 23 MP çözünürlüğü ile öne çıkıyor. Zoom özelliğini kullanırken, 5x zoom’da bile çok güzel sonuçlar almak mümkün. Ultra HD video kayıt özelliği ile de, cep telefonlarının kamera kısmını sıklıkla kullanacaklar için son derece güzel performans sağlıyor.

Sony Xperia Z5 Fiyatı açısından ise, Türkiye’de kendi segmentinde bulunan telefonlarla neredeyse aynı. Hatta biraz daha ucuz diyebiliriz. Cihazın ülkemizdeki satış fiyatı, 1900-2200 TL arasındadır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.