Sosyal medya nedir ? Kullanımı nasıl olmalıdır ?

Bugün ki yazı dizimizde çağımızın en önemli bağımlılıklarından biri olan sosyal medyayı ve nasıl kullanılması gerektiğini ele alacağız. Sosyal medyayı herkesin bildiği şekilde yani en kaba tabiriyle ”Facebook, Twitter ve Instagram” üçlüsüyle tanımlamamız tabiki mümkün. Fakat bunu biraz daha açmak gerekirse, aslında sosyal medya; kullanıcıların zaman ve mekana bağlı kalmadan mobil tabanlı paylaşım yaptıkları, içerik ürettikleri ve bu içeriklere karşı fikirlerini, eleştirilerini dile getirdiği bir mecra. Özellikle gençlerin yaygın olduğu bu mecra günümüzde her yaştan insana hitap etmektedir. Yukarıda saydığımız üçlüden en az birini dahi kullanmayan bir insan olmak bu dönemde oldukça güç doğrusu.

İş bulma, reklam verme, popülerlik kazanma, insanlara yardımda bulunma ve bunun yanında eğlenceli ve dolu bir zaman geçirmeye olanak sağlayan sosyal medya, ilk olarak 2003 yılında kendini göstermeye başladı diyebiliriz. Daha sonra teknolojinin ve internet dünyasının zamanla gelişmesiyle bununla beraber çeşitli popüler sitelerin de oluşmasıyla sosyal medya, günümüzdeki önemini kazandı. Peki sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gerekenler, daha doğrusu etkili kullanım için izlememiz gereken yollar nelerdir?

– Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bunların başında hesabımızı aktif kullanmak geliyor. Yeteri kadar aktif kullanılmayan sosyal medya hesaplarının takipçilerinde düşüş görmemiz mümkün.

Gündemi takip edin. Gündemde varolan gelişmelerden haberdar olmak, sosyal medya aracılığıyla takipçilerinize sunacağınız geniş bir içerik yelpazesine sahip olmak demektir.

– Markaları baz alırsak, firma yöneticileri çeşitli stratejiler ve yol haritaları belirlemeli, buna göre hareket etmelidir. Ayrıca hedef kitle iyi seçilmelidir. Örneğin bir cips üreticisiyseniz takip ettiğiniz kişiler veya takipçileriniz çoğunlukla gençlerden oluşmak zorundadır.

– Doğru hedef kitleye hitap edildiği saptandıktan sonra takipçilerin ilgisini çekecek kampanyalar ve organizasyonlar yapmak markanızı sosyal medyada iyi yerlere götürecektir.

Bireysel ve kurumsal olarak sosyal medya kullanımında dikkat edilmesi gereken durumları işte bu dört maddeyle sınırlandırabiliriz. Şimdilik bizden bu kadar, bir sonraki makalemizde görüşmek üzere! Esen kalın Sertsirke.com’ da kalın 🙂

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.